Źródło mocy i regeneracja dla aktywnych

 

W dzisiejszych czasach sport, to sposób na spędzanie wolnego czasu, odreagowanie stresów oraz pasja dla coraz większej liczby aktywnych osób. W każdej dyscyplinie sportu ważnymi elementami są profilaktyka przed kontuzjami i regeneracja organizmu po wysiłku, co przekłada się na lepsze wyniki i bezpieczeństwo w czasie treningów i zawodów sportowych. Aby zapobiegać przeciążeniom aparatu ruchu mamy do dyspozycji zabiegi odnowy biologicznej, której głównym elementem jest zabieg masażu sportowego oraz zabiegi fizykalne. Masaż sportowy należy łączyć z innymi zabiegami odnowy biologicznej, wtedy organizm jest poddawany różnorodnym bodźcom. Ponadto każdy zdaje sobie sprawę, że aby osiągać lepsze wyniki powinien dbać o swój organizm, wtedy uprawianie ulubionej dyscypliny będzie sprawiać jeszcze większą satysfakcję.

 

Masaż sportowy jest wersją masażu klasycznego przeznaczoną dla osób aktywnie uprawiających sport. Warunki jego wykonania oraz używane techniki w czasie masażu są takie same jak w masażu klasycznym. Najważniejszą różnicą jest cel masażu sportowego: zapobieganie przeciążeniom i poprawa funkcjonowania organizmu.

 

Klasyczny masaż sportowy ma spełniać trzy podstawowe funkcje:


* Rozgrzewającą - dopełnienie rozgrzewki, przygotowanie do startu w zawodach,
* Regeneracyjną - przyspieszenie regeneracji po wysiłku,
* Leczniczą - leczenie oraz profilaktyka urazów i kontuzji.

 

Jaki jest wpływ masażu sportowego na organizm?


Narząd ruchu u człowieka składa się z biernego aparatu ruchu czyli kości i stawów oraz czynnego aparatu ruchu, którym są mięśnie szkieletowe. Wpływ zabiegu masażu na kości, to poprawa regeneracji pourazowej, polepszenie procesów odbudowywania się tkanki kostnej, zwiększenie procesów mineralizacji, zapobieganie procesom osteoporozy, zwiększenie odżywienia i poprawa krążenia okostnej, poprawa jej regeneracji oraz działanie przeciwbólowe. Masaż ma także istotny wpływ na stawy: poprawia elastyczność błony stawowej, więzadeł, zwiększa wydzielanie mazi stawowej, przez co poprawia ślizg powierzchni stawowych. Następuje wówczas wzmożenie nawilżenia oraz odżywienia chrząstek stawowych, co wpływa na zapobieganie rozwoju procesów zwyrodnieniowych.
Bardzo istotny jest także wpływ masażu sportowego na mięśnie szkieletowe (czynny aparat ruchu): następuje poprawa kurczenia się i rozciągania mięśni, co zwiększa zakres ruchu, następuje poprawa odżywienia i krążenia w tkance mięśniowej, zwiększenie opływu krwi żylnej oraz chłonki, zwiększenie elastyczności powięzi mięśniowych oraz przyspieszenie regeneracji powysiłkowej mięśni. Masaż ma także zbawienny wpływ na pomocniczy aparat ruchu: poprawia elastyczność oraz sprężystość ścięgien, rozcięgien, przyczepów mięśni, zwiększa przesuwalność ścięgien, powięzi poprzez wzmożenie wydzielania mazi pochewek ścięgnistych.

 

Co daje regularne korzystanie z masażu sportowego?


Przy regularnym korzystaniu z masażu sportowego następuje poprawa zakresu ruchomości stawów oraz ich stabilizacji. Mięśnie stają się sprawniejsze oraz zwiększa się ich wydolność. Niezmiernie ważne jest także działanie profilaktyczne masażu, zapobieganie kontuzjom i przeciążeniom aparatu ruchu. W połączeniu z technikami masażu izometrycznego możliwa jest także poprawa siły i masy mięśniowej. Działanie masażu przyspiesza procesy przemiany materii, pobudza układ wydzielania wewnętrznego, układ krążeniowy i oddechowy, co powoduje wzrost wydolności organizmu.

 

Jaką siłę powinien mieć masaż sportowy?


Bodziec w masażu sportowym powinien być tak silny, jak to tylko jest konieczne i jednocześnie tak słaby, jak to tylko jest możliwe. Siła i natężenie masażu powinny być dobierane odpowiednio do celów masażu i indywidualnych potrzeb klienta. Masaż sportowy jest elementem niezmiernie istotnym w procesie regeneracji, dlatego im częściej trenujemy, tym częściej powinno się z niego korzystać.