Masaż sportowy
Masaż sportowy skierowany jest do osób, które regularnie uprawiają sport. W swoich technikach podobny do masażu klasycznego, ale wykonywany jest dużo bardziej energicznie i z większą intensywnością. Pomaga zapobiegać kontuzjom, likwiduje skutki przetrenowania, rozgrzewa i relaksuje mięśnie oraz zapobiega zakwasom po ćwiczeniach. Masaż sportowy jest formą leczenia zdolną do korygowania wielu problemów - jest najbardziej skuteczną terapią uwalniającą od napięć mięśniowych i przywracającą równowagę układu mięśniowo - szkieletowego. Aby masaż sportowy był skuteczny, należy wykonać maksymalnie 20 zabiegów, po których stosuje się 14 - dniową przerwę, ze względu na objawy przyzwyczajenia mięśni do bodźców mechanicznych. Celem masażu jest zapobieganie objawom patologicznym, które mogą powstać w wyniku długich przeciążeń mięśni i stawów.
Masaż sportowy może pełnić następujące funkcje:
- Rozgrzewającą (przygotowanie do treningu lub zawodów),
- Regenerującą (przyśpieszenie powrotu organizmu po dużym wysiłku),
- Leczniczą (wspomaganie leczenia urazów).
Masaż sportowy dzielimy na cztery podstawowe etapy:
1. Masaż treningowy
Stosuje się go w okresie całego cyklu treningowo - startowego. Celem wykonywania masażu treningowego jest podwyższenie zdolności sportowca do pracy, zwiększenie możliwości czynnościowych jego organizmu. Stosowane techniki to mocne rozcieranie i ugniatanie. Głębokość masażu, intensywność i czas trwania zależą od indywidualnych cech i właściwości zawodnika, jak również od uprawianej dyscypliny. Masujemy tylko te grupy mięśni, które najbardziej pracują podczas treningu. Ostatni masaż treningowy należy wykonać na 2 dni przed ważnymi zawodami. Ostatnie masaże powinny być trochę dłuższe i energiczniejsze, ze szczególnym uwzględnieniem grup mięśniowych, które w czasie walki sportowej przyjmą na siebie najważniejsze obciążenia.
2. Masaż przed zawodami
Zabieg wykonywany jest następnego dnia po ostatnim masażu treningowym i stosowany do dnia startu. Masaż powinien obejmować całe ciało.
3. Masaż startowy
Ten masaż wykonywany jest przed rozgrzewką. Masaż startowy sprzyja szybkiemu i głębokiemu rozgrzaniu mięśni i aparatu więzadłowo - stawowego. Dzięki temu więzadła zachowują elastyczność, a mięśnie podwyższają zdolność skurczową, a tym samym stają się bardziej odporne na urazy. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozmasowanie przyczepów mięśniowych. Ze względu na specyfikę pracy, której ma być poddany sportowiec, wykonywany masaż może być powolny i dłuższy - dla sportowców długo dystansowych lub szybki i energiczny - dla sportowców krótko dystansowych. Podczas wykonywania masażu startowego mniejszą uwagę skupiamy na mięśniach, które będą najbardziej obciążone w czasie wysiłku. Sportowcom u których występuje lęk, niechęć wykonujemy masaż pobudzający, natomiast tym, u których występuje nadmierne pobudzenie należy wykonać masaż rozluźniający.
4. Masaż powysiłkowy
Przeprowadza się do przede wszystkim bezpośrednio po zawodach, ale też w przerwach pomiędzy poszczególnymi startami. Najwięcej czasu poświęca się na mięśnie grzbietu, karku z barkami i grupę mięśni, które były najmniej obciążone w czasie trwania zawodów. Stosuje się w tym przypadku masaż pobudzający z przewagą głębokiego rozcierania, ugniatania, bardzo szybkiego oklepywania. Mniej czasu poświęca się na masowanie mięśni najbardziej zaangażowane w wysiłek, stosując techniki rozluźniające takie jak głaskanie, rozcieranie, powierzchowne ugniatanie w powolnym tempie. Można też wykonać drenaż limfatyczny.
* W masażu sportowym można też wykonywać masaż izometryczny (masaż wykonywany podczas skurczu izometrycznego mięśnia, to znaczy w stanie napięcia mięśnia), który przyczynia się do wzrostu masy i siły mięśniowej. Jest on polecany początkującym sportowcom, po kontuzjach i przy osłabionych mięśniach.