W świecie masażu..

 

Masaż to jeden z najprzyjemniejszych zabiegów, jakich można doświadczyć. Masaże mają zbawienny wpływ zarówno na stan psychiczny, jak i fizyczny każdego z nas.

 

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele gabinetów masażu, które oferują przeróżne zabiegi. Do jakiego salonu się udać i jaki rodzaj masażu wybrać? To pytanie, które towarzyszy każdemu przed wizytą u masażysty. Przy wyborze poszczególnych typów masażu należy przede wszystkim zdefiniować efekt, jaki pragniemy osiągnąć. W zależności od zamierzonego celu wybieramy ten masaż, który przyniesie nam jak najwięcej korzyści i przyjemności. Tymczasem postaram się zrobić krótki przegląd wśród masaży i przybliżyć różnice pomiędzy nimi.

 

Zaczniemy od klasyki - czyli masażu klasycznego. Jest to obecnie najpopularniejsza forma masażu. Ma na celu poprawienie stanu psychofizycznego pacjenta. Masaż klasyczny przynosi wiele wymiernych korzyści dla organizmu, m.in. redukuje tkankę tłuszczową, reguluje krążenie i ciśnienie krwi, regeneruje tkankę mięśniową, a także skórną - eliminuje mimowolne napięcie mięśni oraz nawilża i odżywia skórę. To tylko nieliczne z zalet masażu klasycznego, dlatego by poznać wszystkie, najlepiej osobiście doświadczyć tej przyjemności.

 

Wśród masaży króluje również masaż relaksacyjny. Łączy w sobie zalety masażu klasycznego oraz energetycznego. W kojący sposób oddziałuje na spięte mięśnie oraz odżywia i rewitalizuje skórę. Dodatkowo masaż relaksacyjny wspaniale oddziałuje na układ nerwowy poprzez eliminację negatywnego oddziaływania stresu. Masaż relaksacyjny zatem będzie odpowiedni dla osób przemęczonych, żyjących w ciągłym pośpiechu, którym podczas codziennej gonitwy brakuje chwili wytchnienia. Masaż relaksacyjny daje także rewelacyjny efekt po długotrwałym wysiłku fizycznym. Uczucie odprężenia spotęgowane jest dodatkowo poprzez niezwykłą atmosferę, która stanowi nieodłączny element każdego relaksacyjnego zabiegu. Relaksacyjna muzyka, światło świec i unoszący się aromatyczny zapach olejków to wymarzona sceneria do totalnego wypoczynku!

 

Dużym zainteresowaniem cieszy się masaż leczniczy. Sama nazwa sugeruje, że jego celem jest leczenie w przypadku wszelakich zaburzeń organizmu. Masażom leczniczym towarzyszą często zabiegi poprzedzające, takie jak np. naświetlanie, a sam masaż nierzadko wzbogacany jest użyciem maści przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozgrzewających, by maksymalnie zwiększyć uczucie ulgi.

 

Z medycznego punktu widzenia na uwagę zasługuje także masaż segmentarny, stosowany najczęściej, by zmniejszać dolegliwości choroby reumatycznej i bóle neurologiczne, w szczególności w przypadku rwy kulszowej. Masażysta poprzez specjalne chwyty oddziałuje na nerwy, które mają swoje zakończenie w skórze, a odchodzą od poszczególnych segmentów rdzenia kręgowego. Szczególnym typem jest masaż stóp. Prawidłowo wykonany przynosi ulgę zmęczonym stopom, a także może eliminować ból poszczególnych narządów poprzez właściwe uciskanie odpowiednich receptorów. W tej kategorii wyróżniamy także masaż sportowy. Jest on niezbędny w intensywnym procesie treningowym. Masaż sportowy stosowany jest tuż po wysiłku fizycznym, pomaga rozluźnić zmęczone mięśnie oraz zapobiega późniejszym uszkodzeniom czy kontuzjom. Często również stosuje się masaż w okresie przedstartowym (tzw. gorączka przedstartowa), aby przygotować zawodnika do najbardziej optymalnego startu.

 

W gronie kobiet uznanie zdobywa masaż antycellulitowy. To typ masażu, którego głównymi zaletami są modelowanie sylwetki, ujędrnianie skóry oraz rozbijanie tkanki tłuszczowej odpowiedzialnej za powstawanie cellulitu. Masaż ten polega na intensywnym masowaniu w celu rozbicia tkanki tłuszczowej, usunięcia toksyn oraz pobudzenia krążenia krwi, co istotnie wpływa na przyspieszenie przemiany materii. By osiągnąć jak najlepsze efekty, tego typu masażom powinien towarzyszyć zdrowy tryb życia - odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

Oprócz klasycznych masaży, wykonywanych na bazie technik manualnych i przy użyciu olejków, coraz większą popularność zdobywają te niekonwencjonalne, jak np. masaż bambusami, bańką chińską, gorącymi kamieniami, stemplami czy też masaż lomi lomi. Ten ostatni niesie ze sobą ciekawą historię. To hawajski rytuał, który często towarzyszył młodym osobom podczas wchodzenia w dorosłość. Taki masaż mógł trwać nawet kilka dni, a wraz z nim obrzędy, modlitwy i śpiewy. Służył oczyszczaniu umysłu, wzmacnianiu i uzdrawianiu organizmu. Obecnie przybiera on nieco inną formę, jednak przeznaczenie pozostaje bez zmian. Masaż lomi lomi polecany jest w szczególności osobom przemęczonym, które prowadzą zabiegany i niezdrowy tryb życia.

 

W moim gabinecie masażu znajdą Państwo wiele różnych propozycji masażu, począwszy od klasycznego, relaksacyjnego, masażu wyszczuplającego bądź antycellulitowego, a skończywszy na masażach bańką chińską, limfatycznych, kręgosłupa itp. Dostępne w wersji dla jednej osoby bądź dla dwojga!