Przyjemna i skuteczna metoda na dobre samopoczucie

 

Masaż od stuleci jest znany jako idealna recepta na osiągnięcie równowagi, likwidację napięć, poprawę samopoczucia. Regularnie stosowany jest prawdziwym dobrodziejstwem dla każdego niezależnie od wieku i staje się integralną częścią zdrowego stylu życia. Jednym z najczęściej wybieranych masaży jest masaż relaksacyjny.

 

Masaż relaksacyjny ma celu przede wszystkim wyciszenie, uspokojenie myśli, głęboki relaks i odprężenie. W zależności od oczekiwań i odczuć osoby masowanej może być wykonany bardzo delikatnie lub mocniej - ponieważ każdy inaczej postrzega relaks. Bardzo istotną rolę odgrywa klimat stworzony podczas wykonywania masażu. W moim gabinecie masaż relaksacyjny zawsze wykonywany jest przy blasku świec, sączącej się muzyce i zmysłowym zapachu. Wykonuje też masaż dla dwojga, na koniec którego można się delektować lampką wina.

 

Techniki masażu relaksacyjnego


Masaż wykonujemy w wolnym tempie, miękkimi, płynnymi ruchami dostosowanymi do tempa i rytmu relaksującej muzyki. W spokojnej atmosferze, bez pośpiechu. Terapeuta wykonuje techniki obniżające napięcie mięśni I nerwów - głaskanie, uciskanie, ugniatanie, rozcieranie, a rezygnuje z energiczniejszych ruchów. Przy prawidłowym wykonaniu masażu osoba masowana najczęściej znajduje się w stanie półsnu i w związku z tym po masażu, powinna pozostać na leżance przynajmniej kilka minut aby dojść do pełnej świadomości.

 

Rodzaje masażu relaksacyjnego


Choć podstawy wykonywania masażu relaksacyjnego są podobne, samych masaży tego rodzaju jest mnóstwo. Do najpopularniejszych masaży należą:


* Masaż ciepłym olejem, masłem shea, olejem kokosowym,
* Masaż gorącą czekoladą,
* Masaż gorącymi kamieniami,
* Stemplami ziołowymi,
* Lomi lomi nui,
* Masaż Ma uri.

 

Jak często można korzystać z masażu relaksacyjnego?


Masaż relaksacyjny można wykonywać codziennie. Czas trwania masażu nie powinien być krótszy niż 30 minut i nie dłuższy niż 120 minut. Jest to uzależnione od rodzaju masażu, stanu psychofizycznego osoby masowanej oraz liczby wykonywanych zabiegów.

 

Wskazania i przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego


Masaż relaksacyjny jest szczególnie wskazany dla osób, które żyją w ciągłym biegu, są zestresowane, przemęczone, brakuje im energii. Ta forma spędzania wolnego czasu na pewno spodoba się każdemu. Obecnie jest też bardzo pożądanym prezentem - bony upominkowe cieszą się dużym zainteresowaniem.

 

Przeciwwskazania są takie same jak do innych masaży i są to przede wszystkim:


* Ciąża (I trymestr), patologiczna,
* Menstruacja,
* Zmiany skórne (rozsiane i ropne),
* Nowotwory (można wykonać onkologiczny masaż limfatyczny),
* Krwawienia, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia,
* Hemofilia,
* Żylaki występujące w miejscu poddawanym masażowi,
* Nadciśnienie nieuregulowane lekami,
* Miażdżyca,
* Wszelkie stany zapalne (RZS w okresie zaostrzenia choroby),
* Choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym,
* Stany chorobowe, które przebiegają z wysoką temperaturą ciała powyżej 38°C. Masaż powoduje zwiększenie przepływu krwi I wpływa pobudzająco na prace mięśni, co ma bezpośredni wpływ na wzrost temperatury ciała.