Masaż modelujący - czym jest, jak wygląda i jak działa?

 

Cellulit, utrata jędrności skóry czy nadmiar tkanki tłuszczowej spędzają sen z powiek wielu kobietom. Zabiegiem, wspomagającym walkę z tego typu niedoskonałościami, jest masaż modelujący, idealnie uzupełniającym działanie stosowanej diety, ćwiczeń i kosmetyków.

 

Masaż modelujący - co to jest?


Masaż modelujący jest połączeniem masażu klasycznego i drenażu limfatycznego. Najczęściej wykonuje się go jako masaż częściowy, obejmujący problematycznie zmienione partie ciała, zwykle okolice talii, ramiona, uda, pośladki, brzuch i biodra. Podczas masażu modelującego wykorzystuje się takie techniki, jak rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie i oklepywanie.

 

Jak wygląda masaż modelujący?


Wszystkie czynności wykonywane w trakcie zabiegu przez masażystę mają na celu wywołanie określonego efektu. Rozcieranie to dość silny ruch kolisto - posuwisty, pod wpływem którego masowana tkanka przesuwa się za ręką masażysty. Rozcieranie pozwala pobudzić krążenie płynów tkankowych i rozmasować zgrubienia tkanki tłuszczowej lub włóknistej, a ponadto zlikwidować złogi i obrzęki.

 

Kolejną techniką wykorzystywaną podczas masażu modelującego jest ugniatanie. Wykonuje się je całymi dłońmi - ruch ten polega na przykładaniu, uciskaniu, unoszeniu i wyciskaniu tkanki masowanej. Efektem ugniatania jest pobudzenie mięśni, zwiększenie elastyczności tkanki mięśniowej i ścięgien oraz lepsze dotlenienie i ukrwienie skóry.

 

W trakcie zabiegu masażysta stosuje również wyciskanie - ruch wykonuje się całymi dłońmi lub kciukami. Wyciskanie oddziałuje na skórę i głębiej położone tkanki, stanowiąc element drenażu limfatycznego. Pozwala opróżnić naczynia krwionośne i chłonne, zwiększając przepływ krwi i limfy oraz przyspieszając odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii.

 

Podczas masażu modelującego wykorzystuje się też oklepywanie, czyli szybkie, krótkie i energiczne ruchy w masowaną tkankę. Czynność ta ma na celu przekrwienie określonej partii ciała, co z kolei poprawia odżywienie skóry oraz wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.

 

Do masażu modelującego używa się specjalnych preparatów, w tym maści, kremów, balsamów czy oliwek. Ich składniki aktywne wspierają eliminowanie toksyn i nadmiaru wody z organizmu oraz likwidowanie tkanki tłuszczowej, a ponadto wykazują działanie ujędrniające, rewitalizujące, wyszczuplające oraz odżywcze. Preparaty te zawierają najczęściej kofeinę, algi morskie, bluszcz pospolity oraz L - karnitynę.

 

Masaż modelujący - jak działa na ciało?


Silne ruchy wykonywane przez masażystę w połączeniu ze stosowanymi w trakcie zabiegu preparatami świetnie modelują sylwetkę oraz wspomagają redukcję cellulitu, podskórnej tkanki tłuszczowej i złogów czy guzków tłuszczowych. Skóra staje się gładsza, jędrniejsza i bardziej napięta, a także poprawia się jej koloryt. Masaż modelujący przyspiesza również przepływ krwi i limfy, wspiera przemianę materii i eliminację toksyn z organizmu, a dzięki zmniejszeniu warstwy tkanki tłuszczowej i obrzęków, zauważalny jest też spadek wagi. By jednak osiągnąć jak najlepsze rezultaty, należy zdecydować się na serię 7 - 10 zabiegów wykonywanych z częstotliwością dwa razy tygodniowo.

 

Masaż modelujący - przeciwwskazania


Choć masaż modelujący ma doskonały wpływ zarówno na ciało, jak i umysł, istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu. Wśród nich wymienia się przede wszystkim: ciążę, nowotwory, tętniaki, świeże zakrzepy, żylaki czy tendencję do krwotoków. Z wykonaniem masażu trzeba się także wstrzymać w przypadku wystąpienia menstruacji, ran, zadrapań, podwyższonej temperatury czy zmian dermatologicznych na skórze.