Masaż klasyczny pleców - korzyści

 

Negatywne emocje i stres bardzo silnie wypływają na nasze fizyczne samopoczucie. Masaż jest jednym z najlepszych sposobów, aby zregenerować swoją psychikę, zlikwidować napięcia mięśniowo - nerwowe, dodać energii, poprawić samopoczucie i wygląd skóry. Warto dowiedzieć się, jakie korzyści daje regularne stosowanie masażu klasycznego pleców.

 

Masaż lekiem na ból


Kiedy odczuwamy ból pleców, szukamy szybkiego rozwiązania. Najprostszym z nich jest sięgnięcie po leki, które niestety nie eliminują problemu. Jak zatem pozbyć się trudnych dolegliwości z okolicy pleców i kręgosłupa? Skutecznym rozwiązaniem jest masaż, który nie tylko rozluźni napięte mięśnie, ale również usprawni przepływ płynów w organizmie i dotleni komórki. Pod wpływem zabiegu bruzdy mięśniowe odblokowują się, stawy zwiększają swoją ruchomość, a bolesność zostaje zniesiona.

 

Czym jest masaż klasyczny pleców?


Masaż klasyczny to jedna z najstarszych form masażu, stosowana od starożytności. Polega na zastosowaniu kombinacji ruchów terapeutycznych, które w rezultacie pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dobrze wykonany stanowi świetną formę wypoczynku i regeneracji. Dodatkowo ma działanie przeciwbólowe, wpływa rozluźniająco na mięśnie, uelastycznia ścięgna i więzadła.

 

Dla kogo?


Zabieg ten jest idealny dla osób, które borykają się z przeciążeniowym bólem pleców, dyskopatią czy rwą kulszową. Pomaga w rehabilitacji pourazowej - odbudowuje mięśnie, poprawia ruchomość w stawach. Świetnie przygotowuje ciało do zabiegu manualnego, który skutecznie odbarcza bolące miejsca. Masaż pleców stosowany jest także w przypadku przewlekłego stresu, migrenowych bólów głowy, napięć karku i ramion. Jako działanie profilaktyczne - rozładowuje napięcia psychofizyczne i jest doskonałą metodą odnowy biologicznej.

 

Przeciwwskazania do wykonania masażu klasycznego pleców:


* Ostre stany zapalne,
* Przeziębienie, temperatura powyżej 37.5 C,
* Choroby zakaźne,
* Niezagojone rany na obszarze masowanym,
* Pierwszy dzień miesiączki,
* Ciąża (pierwszy trymestr),
* Stany alergiczne skóry, zmiany skórne (wypryski, owrzodzenia, pęcherze, stany ropne) na obszarze masowanym,
* Zapalenie żył,
* Tętniaki,
* Nowotwory (aktywne w ostatnich 5 latach),
* Zaawansowana miażdżyca,
* Zaawansowana osteoporoza,
* Świeże zakrzepy,
* III i IV stadium choroby Burgera.

 

Masaż klasyczny pleców krok po kroku


W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Jak same nazwy wskazują można skupić się na konkretnej części ciała lub wykonać zabieg na całość.

 

Poprzedza go wywiad, którego celem jest uzgodnienie, które partie pleców wymagają największej uwagi. Sam rytuał zaczyna się od badania palpacyjnego, które umożliwia zlokalizowanie zablokowanych punktów. Masaż trwa 45 minut i jest wykonywany specjalnymi olejkami, które potęgują efekt odprężenia.

 

Jakie korzyści daje regularne stosowanie masażu klasycznego?


Masaż klasyczny pleców przede wszystkim łagodzi ból, rozluźnia mięśnie i przynosi odprężenie, dodatkowo redukuje stres i rozładowuje napięcia. Fenomenem takiego dotyku są poprawa zdrowia, kondycji fizycznej, a przy tym i zapewnienie dobrego samopoczucia.

 

Zalety:


* Odpowiednie ukrwienie, a dzięki temu zapewnienie właściwego przebiegu procesu metabolicznego,
* Stymulacja przewodnictwa nerwowego,
* Tonizacja,
* Pozytywne działanie na układ autonomiczny.

 

Poza układem nerwowym masaż ma ogromny wpływ na naczynia krwionośne, powoduje opróżnienie naczyń żylnych i chłonnych. Przyspiesza krążenie krwi i limfy - dzięki temu pobudza czynności wszystkich gruczołów i wzmaga przemianę materii.

 

Zalety zabiegu dotyczą również układu kostnego. Systematyczny masaż pomaga w zwiększeniu spoistości oraz objętości. Nasze stawy są bardziej ruchliwe, a wiązadła wzmocnione.

 

Efekty widoczne są także na skórze. Pod wpływem masażu staje się ona ciepła i różowa, a dzięki temu jest dobrze ukrwiona i odżywiona. Tak przygotowana zdecydowanie lepiej wchłania substancje lecznicze i odżywcze.